fbpx

Hanka Danková: Tři prosté rady, jak začít žít své sny

Máte nějaké tajné sny? Třeba že si jednou uděláte kapitánské zkoušky a budete trávit celé léto na moři? Říkáte si, že až děti odrostou, pořídíte si chatu a začnete zahradničit? Že až děti odrostou, tak…?

A proč si své sny neplníte? Proč si říkáte, že až jednou? Až někdy…? Proč si je neplníte hned teď?

Žijte své sny! A žijte je dnes!

 Všichni máme sny.

Já jsem kupříkladu už od dětství chtěla být výtvarnicí. Dnes tenhle svůj sen žiju. Trvalo mi to spoustu let, než jsem se odhodlala a odvážila začít ho naplňovat, ale nakonec se mi to podařilo.
Chcete vědět, jak jsem to dokázala? Čtěte dál. Mám pro vás pár praktických rad.

Všichni máme své sny. Ona si přeje stát se spisovatelkou, vy byste chtěli mít cukrárnu, on si přeje začít hrát divadlo. Jenže většina našich snů se nikdy nesplní, protože nemáme odvahu. A když věříme, že si sny splnit nemůžeme, pak si je docela určitě nesplníme.

Jak řekl Henry Ford: „Ať už si myslíte, že to dokážete, nebo že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“

Zkrátka a dobře, důležité je uvěřit, že to dokážeme. No jo, říkáte si, jenže jak na to?

Moje první rada zní: Pojmenujte své strachy.

Napište si seznam všech svých strachů, které stojí v cestě k naplnění vašich snů.

Ten může vypadat třeba takhle:

  • Strach z neúspěchu: Já přece nepatřím mezi ty vyvolené, kteří mohou být úspěšní?! Já na to nemám. To nemůžu zvládnout.
  • Strach ze změny:  Mám rád své jisté, rád jedu v zaběhnutých kolejích, bojím se začít dělat věci jinak.
  • Strach ze ztráty: Bojím se, že když vykročím za svými sny, přijdu i o to málo, co teď mám. Co na tom, že to není úplně přesně to, co chci, ale je to aspoň něco. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše.
  • Strach z odsouzení a vyloučení okolím: Co na to řekne můj partner/moji kolegové v práci…? Co když mě zavrhnou?

Zejména ten poslední strach bývá hodně silný… bojíme se zavržení. Celý život, už odmalička, máme tendenci chovat se tak, aby byli ostatní – rodiče, učitelé, partner, šéf – spokojení. Ptáme se sami sebe – co mám udělat, aby mě měli rádi? Abych na ně udělal dojem? Abych v jejich očích stoupl?

Ale když se nad tím zamyslíte, není to absurdní? Kdo je pro vás nejdůležitějším člověkem ve vašem životě? Přece vy sami! Měli bychom si proto říct: Co mám udělat, abych byl šťastný já sám? Pátrejte v sobě a dovolte si věnovat pozornost svým snům. Ptejte se sami sebe, co vám brání je uskutečnit, a upřímně zhodnoťte, zda nejsou důvody, proč jen sníte, pouhými výmluvami. Buďte k sobě pravdiví.

Teď, když jsme si ukázali, že se možná jenom sami před sebou vymlouváme, se můžeme pustit do akce.

Moje druhá rada zní: Pokud chcete něco změnit, neotálejte s tím.

Pamatujte, že DNEŠEK JE PRVNÍM DNEM ZBYTKU VAŠEHO ŽIVOTA. Důležité je začít. A když chcete s něčím začít, musíte začít TEĎ.

Koneckonců, kouřit taky nikdo nepřestal ZÍTRA. Pokud chcete přestat s kouřením, musíte přestat DNES. Žádné zítra nefunguje. Takže si zvolte cíl své cesty a vydejte se za ním.

Vyberte si jeden konkrétní sen, který si začnete plnit, a začněte s praktickými kroky k jeho uskutečnění. K tomu můžete využít třeba podpory v podobě online kurzu Od kreslení ke snům.

A dejte si pozor na to, abyste netříštili svou energii snahou o splnění všech snů najednou. Na to pravděpodobně nebudete mít dost síly, a pak to dopadne tak, že si nesplníte žádný.

Pamatujte tedy: jeden sen po druhém. Je to stejné, jako když kreslíte obrázek: taky musíte postupovat čáru po čáře, křivku po křivce, tvar po tvaru. Ani ten nejskvělejší umělec nedokáže nakreslit celý obraz jedním lusknutím prstů.

A na závěr ještě třetí rada: Když už začnete, VYTRVEJTE!

Děláte to pro sebe.

Denně si připomínejte, co je vaším cílem, a proč ho chcete dosáhnout, a posilujte svou motivaci. Můžete si třeba vést deník, ve kterém si budete vést poznámky o průběhu své cesty za svým snem. Zároveň si psaním utřídíte myšlenky a ujasníte si, jaké kroky jsou potřeba dál.

A pamatujte, že strom vaší snahy nemusí začít plodit okamžitě. Je dobré s tím předem počítat a vědět, že mohou přijít i nějaké těžkosti. Nedovolte jim, aby vás ochromily. Přemýšlejte o nich a využijte je na své cestě jako lekce, ze kterých můžete načerpat ponaučení. Tak vás neoslabí, ale naopak posílí.

hana_dankovaPřeju vám na vaší cestě za vašimi sny hodně štěstí.

 

Hanka Danková, autorka projektu Od kreslení ke snům – www.malujemesusmevem.cz