fbpx

Alan Lowen: Ty a tvá osobnost – Kdo komu slouží?

Život může být mnohem sladší, rozlišuješ-li zdravé a přirozené součásti své osobnosti – své způsoby oslavování existence,  od těch, které sis osvojil/a jako ochranný štít proti čemukoli, čeho ses naučil/a bát, co tě naučili v sobě i druhých odmítat a čemu sis zvykl/a nedůvěřovat, nebo co nosíš jako kostým či masku, abys vystupoval/a jako ten či ta, kterou si myslíš, že bys měl/a být. A ještě významnější je uvědomit si, že TVÁ OSOBNOST NENÍ TÍM, KÝM OPRAVDU JSI.

Chameleon-canstock-purchaseAť je jakákoli, tvá osobnost není ničím víc než jen tvým osobním stylem. Podle toho jak o tebe bylo pečováno, když jsi vyrůstal/a, ti může dávat různé náhledy na život – realistický, kritický nebo pohled skrze růžové brýle. Propůjčuje ti přijímající nebo kontrolující přístup. Dokáže tě pozvednout nebo dostat do deprese. Přikazuje ti chovat se okázale nebo naopak udělat vše pro to, aby si tě nikdy nikdo nevšiml. Může z tebe udělat vládce nebo oběť. Může tě vyslat na cestu slávy a štěstí, nebo tě dohnat k pití a drogám. Nebo obojí. Samo sebou má obranná nebo útočná osobnost škodlivý vliv na to, jak žiješ svůj život, a zejména na to, jaké tvoříš vztahy s druhými, ať už s přáteli, rodinou, kolegy, milenci, vrstevníky, autoritami či soupeři. Pokud tvé zkušenosti z rodiny a dětsví byly méně než ideální, tvá osobnost velmi pravděpodobně přijala takové sebedestruktivní přesvědčení jako “Nezasloužím si .. Nejsem dost dobrý/á .. Já jsem lepší než … Nepatřím mezi .. “ Nezáleží na tom jak sebepodporující nebo sebedestruktivní tvá osobnost je – věřit, že ona je tím, kým jsi, můžeš pouze tak dlouho, než se objeví tvá skutečná bytost. Když se to stane, sesadí tvou osobnost z trůnu. Ta už tu hru dale nerežíruje. Ne že by zmizela, ale stává se sluhou tomu, kdo se vrátil domů, namísto toho aby mu vládla.

Screen Shot 2014-05-11 at 11.46.51 PMA kdo to je, kdo přišel domů? Jsi to ty, živý/živá a vědomý/vědomá ve svém těle, ve svých energiích, smyslech, pocitech, srdci, inteligenci a duši. Jsi to ty uvědomující si vše, co jsi a vše, co je tady a teď. Jsi to ty setkávající se se životem nezatíženým předem naprogramovanými přesvědčeními a postoji, upřímně zbaven/a masek a kostýmů a bez potřeby ohromovat a předstírat. Ve svém bytí již nepotřebuješ svou osobnost jako štít, za kterým by ses schoval/a před sebou a světem. Ta místo toho může zaujmout roli, která jí náleží – stát se zdrojem, ze kterého čerpáš pro své bytí.

Prvním krokem k tomuto život transformujícímu uvědomění je začít si všímat své promyšleně dokonalé osobnosti a jejích někdy oslnivých triků, kterými si tebe udržuje pod palcem.

Alan Lowen, 2015

Někteří z vás čtenářů jste nyní možná natolik v souladu s tím, co jste si právě přečetli, že byste rádi na vlastní kůži zažili Umění být – dobrodružství, které vás vede ven z vaší osobnosti do opravdového bytí. Kalendář akcí Alana Lowena v ČR navštivte ZDE.

Článek jsme převzali a přeložili z Alanova webu, děkujeme. Originální verzi v angličtině najdete zde. 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]