fbpx

Pozorujte své tělo

Pozorujte své tělo. Snažte se pochopit, co nám tělo říká. Nemocí, bolestí, emocemi. Zavřete si na chvíli oči a jen své tělo pozorujte a nic nedělejte. Buďte svědkem.

Tohle všechno mi dávalo smysl a s oblibou jsem to používal pro sebe i své klienty na seminářích. Až do včerejšího konstelačního večera…

Konstelace: Klientka. Zástupce za její Tělo. Stojí proti sobě. Klientka udělá krok zpět, aby si mohla své Tělo dobře prohlédnout. Tělo reaguje velmi dotčeně. Cítí se opouštěné, potřebuje blízkost. Snaží se ke Klientce přiblížit. A celá situace se opakuje.

A tak mi došlo, že možná naše tělo nechce být pozorované. A už vůbec ne z odstupu. Že ho dost bolí, když se „jen díváme a nic neděláme“. Že chce být žité, cítěné. Že každá snaha porozumět signálům našeho těla předpokládá, že já a moje tělo jsme oddělené, že na dialog musí být dva. (A dialog v tom lepším případě, kdy to není JÁ a OBJEKT POZOROVÁNÍ.)

Možná je naše tělo jako kůň. Koni neporozumíme, když bude ve stáji a my se na něj budeme přes ohradu dívat. Musíme se vyhoupnout do sedla s odvahou, a třeba i zatajeným dechem, cválat životem.

Miroslav Krása – www.krasakonstelaci.cz