fbpx

Tradiční Tantra Jóga: Každá změna začíná uvolněním

Rozhovor Šárky Kmochové s Jayanandou, učitelem orientálních masáží a tantra jógy 

S Jayanandou sedíme v útulné kuchyňce skromné chaty na okraji lesa u středočeské vesničky Zvole. Venku tma a pochmurný podzim, ale v kamnech je zatopeno, atmosféru zpříjemňují vonné tyčinky a esence. Popíjíme teplý čaj a za okny pozorujeme, jak tlusté kmeny borovic odolávají silnému větru. Nasávám klid a pohodu všemi smysly. Pro mě je tohle výjimečná idylka, pro Jayanandu každodenní zkušenost. Přemýšlím o rčení „Jaký si to uděláš, takový to máš“…

Jayanando, na svém webu píšeš, že každá změna začíná uvolněním. Co přesně máš na mysli?

Mnozí z nás dneš již víme, že realita, jíž jsme součástí, je vytvořena z nehmotných částic. Je to vlastně prázdný prostor, boží komedie nebo Brahmovo divadlo .. Máme-li proplouvat bez problémů a zaseknutí přes tuto energetickou realitu světa, je nesmírně důležité, aby naše energetická realita byla uvolněná. Máme fyzické tělo a energetické tělo, kterému někdy říkame jinak – například vědomí nebo duše. Stav jednoho těla se odráží v druhém.

Pokud se uvolňujeme, zjemňujeme prožívání světa energetického. Čím jsme uvolněnější, tím jednodušší je proplouvat světem v radosti a harmonii. Děláme co nás baví. Děláme to tolik času, kolik chceme. Stýkáme se s lidmi, kteří nám přinášejí energii a výživu. A nebo nám přinášejí určité lekce, ale ty si nebereme osobně, protože jsme uvolnění. Nezabýváme se ničím, co bychom museli dokázat. Vše skrze nás bez zábran plyne.

To zní nádherně, úplně se mi rozplývají všechny buňky v těle, když tě poslouchám. Jaké cesty k uvolnění jsi našel ty?

U mě jsou to masáže a jóga – obojímu věnuji podstatnou část svého profesního i osobního života. Jóga a masáže jdou ruku v ruce: po dobré lekci jógy by se člověk měl cítit jako po dobré masáži a obráceně. Nevěřím na takovou věc jako je třeba zdravá bolest, kterou se dneska spousta škol a učitelů snaží razit. Já pracuji s maximální ohleduplností a respektem k fyzickému tělu. To samozřejmě neznamená, že bychom se měli spokojit s hranicemi, které naše tělo má, samozřejmě hranice posunujeme a rozšiřujeme láskyplně a jemně. Není nic, co bychom museli dokázat.

Všechny techniky, které používám – jóga, thajská, ajurvédská nebo tantrická masáž – vedou k jednomu základnímu uvědomění: jsem uvolněný. K uvědomění, jaké to je, když energie, prána, svět skrze mě plyne. V Thajsku jsem vystudoval techniku tradiční thajské masáže. Když jsem se pak setkal s tradiční tantra jógou, bylo to neskutečné. Najednou jsem si uvědomil, že ve jedné lekci jógy jako bych namasíroval dvacet lidí najednou. To mi připadá úžasné.

unnamed (6) Jak jsi se setkal s tradiční tantra jógou?

To by bylo na velmi velmi dlouhé vyprávění … ale ve zkratce: Spoustu let jsem se v Čechách věnoval skydancing tantře s Johnem Hawkenem a něco málo jsem absolvoval i s Alanem Lowenem. Z tohoto evropského nebo řekněme Osho přístupu k tantře už jsem měl dojem, že toho hodně znám, ale pořád mi chyběl ten jogínský aspekt, o kterém jsem v souvislosti s tantrou hodně četl. No a na jedné ze svých cest po Indii jsem přišel v Gokarně do internetové kavárny, tam jsem ťuknul do klávesnice a přímo před očima se mi rozbalila webová stránka „Shri Kali Ashramu“. Přesně na stránce kurzů pro lektory tradiční tantra jógy.

Takže jsem vyrazil. Hned napoprvé na deset týdnů. To, co jsem zažil, byl přesně ten chybějící článek v evropském tantrickém podhoubí. Lidé u nás procházejí intenzívními procesy – konstelacemi, uvědomováním si přítomného okamžiku, prožívají si pocity vůči vlastnímu tělu, sexualitě atd. Tradiční tantra jóga mě naučila, jak je nesmírně důležité vstupovat do těchto prožitků s uvolněným tělem. Vedl jsem ranní jógu na konstelačním výcviku u Jana Bílého, a její účinky pak byly celý den znát.

Navíc jsem byl nadšený z toho, že za prvních deset týdnů, co jsem byl v ašrámu, tam nedošlo k sebemenšímu zranění. To bylo v rozporu s tím, co jsem o józe slýchával nebo co jsem dokonce několikrát sám zažil. To co se mnou dříve dělali na různých lekcích jógy, se často nelíbilo ani mě ani mému tělu. Na učitelském výcviku tradiční tantra jógy mi dělalo dobře, že jsme šli cestou respektu a ohleduplnosti. Tato cesta je jemná, a tím i účinnější. Tantra jóga je jako voda: pomalinku plyne, ale přitom má obrovské dopady na dlouhodobou kvalitu žití.unnamed (2)

Jaké mělo absolvování učitelského výcviku tantra jógy v Indii vliv na to, co děláš teď?

Obrovský. Všechno se změnilo najednou, z měsíce na měsíc. Změnil se mi pohled na tantru jako takovou: co tantra je, odkud pochází, jaká přináší poselství do dnešního dne, co si z tohoto učení můžeme vzít a co je pro většinu z nás naopak již nedosažitelné. Některých cílů lze dosáhnout pouze prostřednictvím mnoha let intenzivního studia, což si ne každý dnes může dovolit. Tantra jóga mi přinesla hluboká uvědomění. Jako by se mi najednou do sebe poskládaly všechny čtverečky a obrázky ze šamanismu, zenu, tantry, taoismu. Vše co se dříve zdálo být vzdálené, najednou začalo do sebe tak krásně zapadat, jakoby vše bylo jedním a neexistovalo oddělení.

A jak to skutečně je, to by samozřejmě bylo na samostatnou kapitolu. Pokud přijmeme Védy jako kód k pochopení naší fyzické reality -dokonalé manifestace absolutního vědomí, potom tantrické spisy jsou klíčem a výkladem k uchopení tohoto kódu. Obojí zahrnuje velmi přesnou kosmologii, pojednávají o mikro- i makrokosmu, najdeme tam vše od velkého třesku přes teorii fraktálů až po teorii částic a to, jak je ovlivňujeme svým vědomím. Vše je vyprávěno jazykem legend, bájí, bitev, ale ve skutečnosti je to velmi precizně popsaná komplexní realita.
 
Dnes uz je veřejným tajemstvím vědeckého světa, ze všechny posvátné spisy velkých světových náboženství obsahují celé pasáže védských textů, většinou volně převyprávěné nějakým místním jazykem a upravené pro lepší srozumitelnost v dané lokalitě. Chcete ještě další důkaz, že všechna světová náboženství i duchovní systémy, které s pojmem „Bůh“ neoperují vůbec, mají stejné kořeny? Podle mě tyto kořeny pocházejí z přímé zkušenosti našich dávných předků – zkušenosti poznání jemněhmotné reality, ze které je utkán náš fyzický svět. A to je něco, co najdeme ve védských a tantrických spisech i v šamanských knihách Carlose Castanedy. Výklad je možná trochu jiný, ale jádro tam vidím stejné.
 
Problém je v tom, že staletí překladů a interpretací většinou zakryla původní významy.  Tradice ústních vysvětlení a osobních zasvěcení byly nenávratně přerušeny. Ironicky řečeno ve zkratce: tam, kde leží skvostně napsaná a dokonale cyklicky logická učebnice kvantové fyziky s předmluvou od Einsteina, my vidíme Staré pověsti české (indické :).

V jaké podobě teď předáváš své zkušenosti a znalosti lidem dál? Kde a jak se s tebou mohou potkat?

Spíš než předávat bych použil slovíčko sdílet. Protože zkušenost jako taková je nepřenosná. Já když budu tři měsíce pravidelně cvičit 90 minut jógu, tak její efekt na můj život bude jiný, než když budeš cvičit každý den tři měsíce jógu ty sama. Zřejmě se shodneme na základech, které se nám oběma promítnou do života: flexibilnější a prostupnější tělo, větší radost ze života, z dechu atd. Ale dopady na náš praktický život budou jiné, tak jak je naše životní zkušenost jiná.

Tradiční tantra jógu sdílím v rámci pravidelných lekcí v Praze jednou týdně. Vytvořila se zajímavá skupinka lidí, kteří docházejí pravidelně, a občas přijde i nějaký nováček. Lidé bývají poměrně příjemně překvapení a někteří jsou i zklamaní – protože tantra jóga je opravdu o asánách, dýchání a meditaci. Uvedl bych takový zajímavý případ – rok nazpátek, když jsem měl pravidelné lekce v Maitrei, jednou přišly dva manželské páry středního věku. Ženy když zjistily, že tantra jóga není o tom stimulovat pohlaví nebo prožívat lepší orgasmus, tak už potom nepřišly nikdy. Ale ti manželé chodili pak celou sezonu. Oni byli oba dva bývalí aktivní sportovci, jeden tenista a jeden fotbalista, a dávali mi krásnou zpětnou vazbu, jak je tantra jóga vede do opravdového uvolnění, jakého si nikdy neužili.unnamed (7)

Také nabízím jógový víkend pro lidi, kteří by rádi šli hlouběji, nejen do asán ale i do védské a tantrické filosofie, a chtěli si i povídat o tom, jak zkombinovat tu „pop“, „osho“ nebo evropskou formu tantry se skutečnou tantrickou tradicí.

Každý rok také pořádám 3-týdenní retreat v jižní Indii ve spolupráci se svým domovským ašrámem, kde studuji od roku 2010. Ideální pro ty, kteří mají zájem si pričichnout k tomuto učení přímo na autentickém místě. Mohou se mnou vyjet do Indie na zimní prázdniny a vyzkoušet, jaké to je opravdu pravidelně tři týdny cvičit jógu na ranní prosluněné pláži. Na vlastní kůži zažít, co všechno mu může dát indický kontinent a možná vidět z odlišného úhlu pohledu to, co je skutečně v životě důležité.

Pravidelné lekce jógy, víkendy a prázdninové retreaty – to jsou tři hlavní formy mé práce. Čtvrtá je individuální práce s lidmi v podobě masáží a dlouhodobých programů – pro ty, kteří mají chuť jít po cestě sebepoznání a procítění svého těla, ale nechce se jim nikam na semináře.

Každý konec roku je obdobím, kdy máme příležitost právě k uvolnění, zastavení se, opuštění všeho starého, abychom uvolnili prostor pro to nové. Jak ty trávíš konec roku?

Prvních deset aktivních let svého života jsem Silvestry prokalil, což je také samozřejmě určitá forma uvolnění, to nepopírám. Otázka je, jestli vede k té změně, kterou bychom rádi v tom novém roce vykouzlili. Posledních deset let po kristovkách jsem vyhledával spíše komornější prostředí. Právě pro tento pocit přechodu, harmonický pocit uvolnění, hledání vize nebo záměru pro ten příští rok. Buď jsme si v páru připravili nějaký hezký večerní obřad, nebo jsem byl se skupinkou stejně naladěných lidí. A moc se mi to osvědčilo.

Letos poprvé jedu mezi větší skupinu lidí na Silvestrovskou Oslavu Života. Moc se mi líbí její koncept – je to skutečně oslava, aniž by lidé museli mít v sobě promile alkoholu, ohlušovat se petardami a tak dále. Oslava je postavena přesně na tom, o čem právě hovoříme: uvolnit se, opustit to staré a přenést se přes určitý životní předěl směrem ke změně. Takových akcí, kde lidé mohou slavit důstojně a přitom extaticky, nezabývat se tím, jak vypadají, co si o nich kdo myslí, a neohlupovat své vědomí alkoholem, je tady pořád ještě málo. A tak se těším, že tam letos budu.

Na Silvestrovské Oslavě Života budeš nabízet lekce jógy, stejně jako jsi je nabízel třeba na Vegefestu a dalších festivalech. V čem je přínos jógy na takových sebepoznávacích akcích?

Na festivalu jako je Oslava Života se lidé vydávají na cestu sebepoznání. Do workshopů, meditací či dýchání je důležité vstupovat s uvolněným tělem. Můžeme si pak odnést mnohem více, můžeme jít více do hloubky. Ranní jóga je pak alfa a omega celého festivalového dne – začínám den jako uvolněná, prostupná, otevřená lidská bytost… co může být lepším předpokladem pro to zúčastnit se i něčeho, čeho jsem se třeba dosud bál?unnamed (4)

Pak jsou i jiné festivaly, jako třeba Vegefest nebo různé divadelní festivaly, kde se jóga cvičí ráno hlavně s týmem, stánkaři a organizátory. Díky józe se hezky daří proslunit pracovní den, lidé načerpají energii a mohou pak být opravdu přítomni pro vás, pro návštěvníky. Pokud se během dne nabízejí ukázkové lekce jógy, umožňují propagovat jógu jako takovou. A to nejen tu, kterou najdeme ve fitness centrech, ale i tu tradiční, aby si lidé mohli zvolit pro sebe to pravé. Také můžeme představit klasický jogínský přístup a princip uvolnění. Na takových akcích není nutné jít přesně do ásán, vždyť naučit se jen každodenní 15-minutové důkladné protažení bez konkrétního konceptu je daleko užitečnější, než se jednou týdně přinutit jít na dvouhodinovou lekci jógy.

Dnes žijeme hodně rychle a je stále obtížnější najít si čas pro sebe. Kdybych měla jen 15 minut denně a chtěla bych je využít k uvolnění, co bys mi doporučil?

Ráno, když se probudíš, a ještě ani nemusíš mít otevřené oči, stačí si uvědomit: „Já jsem také mé tělo, které teď leží v tomto zahřátém pelíšku.“ Není potřeba nikam spěchat, jen se překulit na záda a lehnout si do polohy Šávasána. To je pohodlný leh na zádech s rovnou páteří, dostatečně vzdálenými chodidly a položenýma rukama podél těla. V této poloze doporučuji se tak dvě tři minutky rozdýchat, jít skutečně důkladně dechem hluboko dovnitř těla, do svého vlastního ticha, do své pravdy. Poté můžeš zdvihnout ruce nad hlavu a střídavě se protáhnout – křížově pravá ruka a levá noha. Pokud půjdeš do důkladného protažení od konce prstů na rukou do konce prstů na nohou, tak opravdu stačí, když to vystřídáš desetkrát. Pak si můžeš lehce promasírovat krk a hlavu, důkladně protáhnout obličej, a začít tak den bez zbytečných masek. Tohle by ti na denní bázi mělo úplně stačit. Pokud budeš ochotna si těchto 15minut věnovat každý den, tak neexistuje možnost, že bys po týdnu neviděla pozitivní důsledky ve svém běžném životě.

unnamed (1)Ale pozor. Uvolnění samotné přináší pak i další změny. Udělám-li si v posteli čas na protažení a uvolnění těla, tak poté když vstanu a zjistím, že mám hlad, měl by následovat čas na snídani. To vše podporuje život, kdy vstupuji do nového dne jako důstojná lidská bytost připravená sdílet svůj talent a ne jako vyoraná myš :). Když vídám lidi, co pádí na tramvaj s loupákem v jedné ruce a v druhé za sebou táhnou děcko, které má pribiňáka a plastovou lžičku v kapse, tak vidím, že tam je něco špatně. Nebo možná že to není špatně, ale také není to nic, co by zaručovalo harmonické projití dnem.

My jsme teď spolu u tebe na chaloupce, připadám si jako v jiném světě. Uprostřed lesů, v krásném spojení s přírodou, hraje relaxační hudba, linou se vůně Indie. Vždy, když sem za tebou jedu na návštěvu nebo na masáž, uvědomuji si, jak pro uvolněný život je důležité prostředí, které si kolem sebe vytváříme. Pokud by se čtenáři cítili inspirováni naším rozhovorem, a také by ve svém domově chtěli udělat nějakou změnu, čím by mohli začít?

Vždy je třeba začít u sebe. Protože to, co je venku, je přesný a pravý odraz toho, co je uvnitř. To známe ze všech známých tradic včetně té evropské alchymistické: jak nahoře, tak dole, co je uvnitř, to je venku. Na tom, v jakém prostředí žijeme, má velký podíl to, jak uklizeno máme sami v sobě.

Je samozřejmě úžasné udělat si nějaké místečko doma, kde nás nebude nikdo rušit, a kde si dáme svoje věci jako je např. soška nebo vonná tyčinka. I když většina svatých i v křesťanské tradici říká, že skutečně duchovní člověk je ten, který nepotřebuje žádný oltář. Jooo, proto já tady samozřejmě mám ten obrovskej 🙂

Tomuhle já věřím. Nicméně pravdou také je, že většina z nás je naprosto odtržena od jakékoli tradice – ani nemusím říkat duchovní, prostě od tradice jako takové. Myslím, že je hezké si takové svoje místečko udělat právě proto, aby mě dostalo do stavu vědomí, ve kterém vše je posvátné, ve kterém žiji v bezpodmínečnosti. V tomto bláznivém světě, který na člověka klade spoustu požadavků a zátěže, je důležité mít svůj prostor. Není třeba aby byl nějak speciálně vyzdobený. Spíše bych se přimlouval za to, aby nám tam bylo pohodlně. Abychom se tam mohli třeba protáhnout, zachumlat se do deky, prostě být sami se sebou.

 

marcelharazim3Jayananda

Mezinárodně certifikovaný učitel thajských masáží, tantra jógy a technik práce s posvátnou sexualitou systému „Léčivé Tao“. Zakladatel programu „Tao vědomého doteku”. Vyvinul vlastní styl individuální terapie kombinující masážní, meditační, dýchací a rituální techniky s užitím bylinných esencí.

 www.jayananda.cz

Tradiční tantra jóga:
http://www.jayananda.cz/tradicni-tantra-joga/
Masáže:
http://www.jayananda.cz/abumandra-healing-therapy/
Retreaty:
http://www.jayananda.cz/tradicni-tantra-joga/zimni-prazdniny-v-jizni-indii/

 

 

sarka

Rozhovor vedla Šárka Kmochová – koučka, lektorka, manažerka a pořadatelka víkendových seminářů a festivalů osobního rozvoje. V roce 2012 založila společnost Oslava Života, jejímž posláním je inspirovat k tomu, abychom život dokázali více oslavovat místo pouhého přežívání. S Jayanadou prošla mnoha programy osobního rozvoje, s nadšením ho zve na své akce jako lektora jtradiční tantra jógy a nemůže si ho vynachválit jako nejlepšího maséra a dobrého přítele.

www.sarkakmochova.cz